Każdy trawnik, niezależnie od rozmiaru, powinien być poddawany regularnym zabiegom pielęgnacyjnym, które pobudzą jego wzrost, a także uodpornią na wpływ wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, zmienne temperatury czy rozwój mikroorganizmów.

Jednym z tego typu zabiegów jest aeracja trawnika, która określana jest także mianem napowietrzania. Na czym polega, jakie efekty za sobą niesie i przy pomocą jakich narzędzi powinna być realizowana? Tego wszystkiego dowiedzie się z poniższego tekstu.

Co to jest aeracja?

Jest to proces nakłuwania powierzchni trawnika w celu rozluźnieniu podłoża, wprowadzenia do niego powietrza oraz pobudzenia krzewienia się trawy. Najważniejszym zadaniem aeracji jest rozbicie gęstej warstwy gleby – jej struktura w sposób znaczący utrudnia bowiem wchłanianie wody w glebę, ograniczona zostaje również skuteczność działania rozmaitych nawozów, które są podstawowymi elementami stosowanymi podczas pielęgnacji trawników.

Bardzo ważne jest to, że aeracja prowadzi do wzmocnienia i powiększenia korzeni trawy. Dzięki temu staje się ona odporna na intensywną eksploatację, związaną chociażby z częstym deptaniem trawnika. Innego rodzaju czynniki zewnętrzne również w mniejszym stopniu wpływają na trawnik, zdolności regeneracyjne trawnika zostają bowiem zwiększone.

W jaki sposób przeprowadzana jest aeracja? W tym celu wykorzystywane jest specjalne urządzenie. Aerator, bo o nim mowa, budową przypomina kosiarkę. Wyposażony jest on w specjalne kolce, które nakłuwają glebę.

Przed wykonaniem tych czynności, należy odpowiednio przygotować trawnik. Musi on zostać skoszony na wysokości około 3 centymetrów oraz delikatnie podlany. Wspomniane otwory wykonujemy na dwa różne sposoby.

Aeracja wgłębna

To pierwszy z nich. Związany jest on z nakłuwaniem gleby do głębokości około 8 centymetrów (dlatego też tego rodzaju aeracja nazywana jest napowietrzaniem głębokim). Proces ten realizowany jest wszędzie tam, gdzie możemy zaobserwować znaczne zagęszczenie gleby.

W jaki sposób to zbadać? Najlepiej poprzez obserwację gromadzenia się wody podczas deszczu. Gdy woda nie wsiąka w ogóle, oznacza to, że wierzchnia warstwa gleby jest bardzo zbita. Stan ten objawia się również gromadzeniem się dużej ilości mchu na powierzchni trawnika.

Aeracją wgłębna jest bardzo wymagająca, dlatego kupowany przez nas aerator powinien zostać dopasowany do rodzaju gleby. Wymieniane są między innymi:

  • aerator kolcowy – ze względu na swoje nieco ograniczone możliwości, jest on wykorzystywany przede wszystkim na glebach ilastych i piaszczystych, które nie są zbyt twarde,
  • aerator z zębami rurkowymi – charakteryzują się one bardzo ostrymi końcówkami, dzięki czemu posłużą nam na glebach twardych i ciężkich. Ich konstrukcja prowadzi także do wyciągnięcia wyciętych kawałków darni, dzięki czemu efekt napowietrzania jest jeszcze lepszy.

Aeracja powierzchniowa

Wykonywane są zdecydowanie płytsze otwory (do 3 centymetrów), dzięki czemu skorzystać możemy z urządzeń kolcowych bądź ręcznych. Powierzchniowe napowietrzenie gleby powinno zostać wykonane zaraz po tym, jak zauważymy, że gleba zacznie się zagęszczać (najlepiej widać to podczas opadów) – pozwoli „rozbić” wierzchnią warstwę gleby, dzięki czemu omawiany proces zostanie zahamowany.

Aerację płytką warto realizować raz na rok, najlepiej w okresie wiosenno-letnim, kiedy to panują najkorzystniejsze warunki pogodowe.

Procesem podobnym do aeracji jest wertykulacja trawnika. Polega ona nie na nakłuwaniu darni, a jej nacinaniu. Dzięki temu w skuteczny sposób usuwana jest próchnica z gleby. Co więcej, proces ten, podobnie jak napowietrzanie, sprawia, że do ziemi dochodzi więcej powietrza, wody oraz wszelkiego rodzaju składników odżywczych. To z kolei przekłada się na wzmocnienie korzeni trawy – jest ona więc mocniejsza i odporniejsza na wpływ wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych.

Przedstawiony proces wykonywany jest za pomocą narzędzia, jakim jest wertykulator. Budową przypomina aerator, z tą różnicą, że wyposażany jest w mechanizm tnący, nie zaś nakłuwający.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki