W dzisiejszych czasach kamery mają bardzo szerokie zastosowanie. Pozwalają na monitoring posesji, miejsca pracy, są pomocne w śledztwach dziennikarskich, kontroli rodzicielskiej albo przy nadzorowaniu wycinki drzew. Właściwy wybór kamery, w morzu możliwości, jakie oferuje obecna technologia, nie jest jednak taki prosty.

W niniejszym artykule poruszymy temat kamer szpiegowskich – niewielkich wideo rejestratorów, które można ukryć np. w ubraniu. W swojej pracy często stosują je dziennikarze, prywatni detektywi albo służby specjalne. Jednak jest to również ciekawy gadżet, który może służyć celom prywatnym.

Jak stosować kamery szpiegowskie zgodnie z prawem – ekspert Alfatronik radzi

Jeśli ukrytą kamerą zamierzamy nagrywać osoby trzecie bez ich wiedzy – nie mamy prawa rozpowszechniać takich nagrań. W przypadku umieszczenia ich w internecie mogą nam bowiem założyć sprawę cywilną o naruszenie dóbr osobistych albo zniesławienie. Jeśli kamery szpiegowskie mają posłużyć nam w celu zdobycia dowodów dla sądu lub policji – warto to wcześniej skonsultować z prawnikiem albo odpowiednimi służbami. Należy także pamiętać, że nagrywanie osób trzecich - jeśli sami w tym nie uczestniczymy, ma znamiona przestępstwa.

Pomocny może być także prywatny detektyw, który nie tylko doradzi najlepsze rozwiązania, ale również podpowie, gdzie ukryć kamery i jak je zamontować, by jakość nagrań była jak najlepsza. Więcej porad na ten temat znajdziemy również na blogu eksperckim sklepu ze sprzętem detektywistycznym Alfatronik.com.pl.

Kamery szpiegowskie – zadania specjalne, jakich mogą się podjąć

Niewielkie kamery szpiegowskie świetnie się sprawdzą, gdy musimy zdobyć nagranie, np. przyznania się do winy, próby wymuszenia albo stosowania przemocy psychicznej i fizycznej (np. mobbing w pracy albo niania, znęcająca się nad małym dzieckiem). Pozwolą także przyłapać nieuczciwego pracownika, na przykład na wykradaniu firmowych dokumentów.

Jednym z rewelacyjnych modeli kamery szpiegowskiej są okulary z wbudowanym rejestratorem. Świetnie sprawdzi się do nagrania spotkania z podejrzaną osobą, na przykład szantażystą. Podobnie zastosować można elegancki krawat, w który wmontowana jest kamera – nawet doświadczona ochrona nie powinna go wyłapać. Obiektyw ma zaledwie 1mm średnicy, jednak nagrania są dobrej jakość. Podobnie działa także kamera ukryta w zegarku na rękę, kubku na kawę albo atrapie telefonu komórkowego.

Jeśli zależy nam na monitorowaniu konkretnego pomieszczenia, również w czasie gdy przebywamy z daleka od domu lub firmy – warto wybrać kamery szpiegowskie wbudowane np. w czujnik dymu, pendrive albo zegar ścienny. Analizując dostępne modele warto zwrócić uwagę na czas pracy danego urządzenia i sposób archiwizacji danych. Część kamer za pomocą np. połączenia WiFi wysyła nagrania na e-maila lub dedykowany serwer. Nawet jeśli kamera zostanie wykryta – znalazca nie będzie miał możliwości skasowania zarejestrowanego materiału.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki