Redukcja dawek środków ochrony roślin nie tylko obniża koszty uprawy, ale również korzystnie wpływa na środowisko naturalne.

Jednak aby zmniejszone dawki herbicydów w racjonalnej regulacji zachwaszczenia okazały się korzystne niezbędne jest uwzględnienie pewnych czynników, do których należą m.in. wrażliwość gatunkowa roślin konkurencyjnych, ich faza rozwojowa, warunki pogodowe oraz obsada i stan zdrowia rośliny chronionej. Jeżeli nie wiesz jak prawidłowo stosować środki ochrony roślin koniecznie musisz poznać kilka faktów.

1. Wrażliwość gatunkowa chwastów na substancje czynne

Jest to jeden z najważniejszych czynników warunkujących skuteczną ochronę herbicydową. Należy zawsze sprawdzać wrażliwość roślin konkurencyjnych na dane substancje czynne stosowane w środkach ochrony roślin. Coraz częściej można spotkać się ze zjawiskiem odporności chwastów oraz spadkiem ich wrażliwości na pełną dawkę herbicydu. Do tego stanu rzeczy przyczynia się brak rotacji herbicydu lub stosowanie herbicydów o jednym mechanizmie działania na danym polu przez kilka sezonów wegetacyjnych pod rząd oraz błędny dobór preparatu w stosunku do składu gatunkowego chwastów występujących na plantacji. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie herbicydu, warto zapoznać się z informacją jak stosować środki ochrony roślin >>. Chwastami przy których szczególnie trzeba mieć się na baczności są chwastnica jednostronna, komosa biała, miotła zbożowa, chaber bławatek, psianka czarna, przytulia czepna, szarłat szorstki oraz tasznik pospolity. 

2. Faza rozwojowa chwastu

Młode chwasty, do 4 liści, są znacznie bardziej podatne na działanie środków ochrony roślin, niż te w bardziej zaawansowanych stadiach rozwojowych. Wynika to z faktu, że te pierwsze nie mają grubej warstwy kutykuli i znacznie łatwiej wnikają do substancje aktywne z herbicydów.

3. Stopień zachwaszczenia plantacji

Im jest on mniejszy tym spodziewana skuteczność zabiegu herbicydowego jest większa. Znaczne zachwaszczenie plantacji , powyżej 50 szt.m2 może wpływać na obniżenie skuteczności zabiegu o nawet 90%!

4. Stan zdrowia rośliny uprawnej

Zdrowe i dobrze rozwinięte rośliny uprawne w sposób naturalny konkurują z chwastami o zasoby środowiska. Tutaj istotna jest również obsada roślin. Zbyt niska sprzyja rozwojowi roślin konkurencyjnych.  Zmniejszenie obsady może prowadzić również do spadku skuteczności zabiegów herbicydowych.

5. Sprzyjające warunki pogodowe

Zabiegi herbicydowe należy zawsze wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta. Pozwala to na uzyskanie maksymalnego efektu chwastobójczego oraz uniknięcie poparzeń herbicydowych rośliny chronionej.  W celu uzyskania spodziewanych efektów zabiegu nie należy przeprowadzać go przed spodziewanymi opadami atmosferycznymi, ani w przypadku możliwości wystąpienia niekorzystnych dla działania środka temperatur.

6. Samodzielnie i w mieszaninie

Część środków chwastobójczych ma na tyle wąskie spektrum działania, że warto stosować je w mieszaninie z innymi preparatami. Mieszanie preparatów powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Dodawanie adiuwantów do herbicydów w przypadku roślin mniej wrażliwych podnosi skuteczność ich działania.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki