Kompleks skoczni narciarskich Skalite zlokalizowany jest na zboczu góry Skalite, w miejscowości Szczyrk. Pierwsze zawody miały tu miejsce już 14 lutego 1937 roku.

Początkowo skoczkowie mogli oddawać tu skoki maksymalnie do 40 metrów, zaś po drugiej wojnie światowej skocznię przebudowano (przed zbliżającymi się narciarskimi mistrzostwami Polski w 1948 roku) i maksymalna długość wzrosła do 70 metrów.

Kompleks skoczni narciarskich Skalite zlokalizowany jest na zboczu góry Skalite, w miejscowości Szczyrk. Pierwsze zawody miały tu miejsce już 14 lutego 1937 roku. Początkowo skoczkowie mogli oddawać tu skoki maksymalnie do 40 metrów, zaś po drugiej wojnie światowej skocznię przebudowano (przed zbliżającymi się narciarskimi mistrzostwami Polski w 1948 roku) i maksymalna długość wzrosła do 70 metrów. Na skoczni rozgrywane były Mistrzostwa Polski oraz Puchar Beskidów. Kolejna przebudowa skoczni nastąpiła w latach 70. ubiegłego wieku.

Historia nowsza

Skocznia została poddana następnej przebudowie w latach 2007-2008. Ciekawostką jest, że jako pierwszy na przebudowanej skoczni oddał skok Piotr Żyła uzyskując odległość 102 metrów, jednak był to skok nieoficjalny. Kolejny rekord, 104 metry, należy do Łukasza Rutkowskiego. W 2009 roku obok głównej skoczni powstała skocznia o punkcie K na 70 metrze. Pierwszy rekord na małej skoczni należy do Andrzeja Gąsienicy, który skoczył na 69,5 metra. W roku 2011 Krzysztof Leja oddał skok na 116 metrów.

Szczyt Skalite

Jak zostało wspomniane, kompleks skoczni mieści się na zboczu Skalite. Szczyt ten wznosi się na wysokość 864 m n.p.m. Leży on w paśmie Baraniej Góry i pod względem administracyjnym, położony jest na terenie Szczyrku. Szczyt ten ma kształt kopy, na północny wschód od Skrzycznego odchodzi jego krótkie ramię. Skalite od rzeczonego Skrzycznego oddziela przełęcz Siodło.

Zalesione i strome zbocza szczytu opadają w kierunku Szczyrku, Godziszki oraz Buczkowic. Od południowego wschodu zaraz pod szczytem znajdują się dawne pasterskie polany. Ciekawostką jest, że na szczyt nie wiedzie żaden znakowany szlak turystyczny. Niedaleko szczytu prowadzą jednak szlak czerwony z Buczkowic oraz zielony ze Szczyrku na Skrzyczne. Będąc w Szczyrku warto poświęcić chwilę, aby wybrać się na zwiedzanie skoczni i oczywiście bardzo malowniczych górskich widoków.

Gdzie spać?

Wybierając się do Szczyrku w celach turystycznych, niezbędne będzie znalezienie odpowiedniego noclegu. Hotelem idealnym jako baza wypadowa z jednoczesnymi atrakcjami w formie spa czy basenu może okazać się Hotel dla dzieci Klimczok (Szczyrk, ul, Poziomkowa 20, tel. 33 47 62 559), który oferuje atrakcje o każdej porze roku - plac i sala zabaw, siłownia wewnętrzna i zewnętrzna, kompleks basenów stylizowanych na starodawne rzymskie termy i wiele więcej.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki