Ubezpieczenie OC komunikacyjne jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Właściciel musi wykupić OC przed dniem pierwszej rejestracji pojazdu lub przed wygaśnięciem wcześniejszej polisy.

OC chroni przed ponoszeniem finansowych konsekwencji zdarzeń drogowych, m.in. szkód na osobie lub szkód w mieniu. Jakie świadczenia należą się poszkodowanym z OC sprawcy?

Typy świadczeń z OC

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, na mocy przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z takiej polisy sprawcy wypadku czy kolizji drogowej wypłacane są poszkodowanym świadczenia. Jest to jednak nie tylko odszkodowanie po wypadku samochodowym (sprawdź także Edumi), ale również zadośćuczynienie oraz w uzasadnionych przypadkach, renta z tytułu zwiększonych potrzeb życiowych bądź renta uzupełniająca. Poszkodowany może wystąpić o różne typy roszczeń do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca miał wykupione OC, o ile nastąpiły negatywne skutki wypadku komunikacyjnego w sferze materialnej i niematerialnej po stronie osoby poszkodowanej.

Podstawowe odszkodowanie

Odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania po wypadku samochodowym za szkody osobowe i szkody w mieniu przejmuje od sprawcy zdarzenia drogowego firma ubezpieczeniowa, w której miał on wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Odszkodowanie za wypadek może wynieść 1 220 000 euro w przypadku szkód majątkowych oraz nawet 6 070 000 euro w przypadku szkód na osobie. W razie uczestniczenia w kolizji czy wypadku, bezpośrednio osobom poszkodowanym przysługuje z OC sprawcy odszkodowanie, które ma pokryć koszty poniesione wskutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.

Poszkodowany może zażądać pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji, jak i dojazdów na wizyty lekarskie, kosztów nabycia niezbędnych środków medycznych, m.in. protez, a nawet kosztów pozostawiania pod opieką osób trzecich. Naprawienie szkody z ubezpieczenia OC powinno zapewnić poszkodowanemu pełną rekompensatę doznanego uszczerbku, bez wzbogacania się na wypłacie odszkodowania.

Świadczenia za szkody w mieniu

Nie tylko samochód może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu w wyniku zdarzenia drogowego. Poszkodowanym należą się odszkodowania za zniszczone mienie, np. konstrukcję domu czy hali, w którą wjechał sprawca wypadku. Ubezpieczyciel pokrywa faktury m.in. za montaż konstrukcji stalowej zniszczonej hali, czy dobudowanie uszkodzonego domu.

Świadczenia za szkody na osobie

Poszkodowany w wyniku wypadku może wnosić do ubezpieczyciela sprawcy o odszkodowania i zadośćuczynienia m.in. za doznaną krzywdę, rozumianą jako cierpienie fizyczne i psychiczne. Może otrzymać rentę uzupełniającą za utratę całkowicie lub częściowo zdolności do wykonywania pracy zarobkowej. Jeśli w wyniku wypadku poszkodowany odniósł poważne obrażenia, w związku z czym wzrosły jego potrzeby życiowe, sąd może zobligować firmę ubezpieczeniową do wypłaty renty z tytułu zwiększonych potrzeb, której zadaniem jest rekompensata ponoszonych na co dzień wydatków.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki