Kurs dolara amerykańskiego zmieniał się znacznie w ostatnich latach. Jak kupić go najkorzystniej?

Od wysokości kursu dolara amerykańskiego – jednej z najważniejszych walut światowych – zależy kształt gospodarek wielu państw. Krajowe rynki z niepokojem i uwagą obserwują wszelkie wahania amerykańskiej waluty, jednak czynników, od których wysokość kursu zależy, jest wiele.

Od czego zależą kursy walut?

Wysokość kursu walutowego w głównej mierze zależy od: bilansu płatniczego państwa, które jest jej emitentem (na bilans wpływa np. stopień wymiany usług i towarów, turystyka, przepływ technologii oraz obroty dwustronne) oraz prowadzonej przez poszczególne rządy polityki walutowej. Ta może natomiast zakładać, że kurs krajowej waluty będzie płynny lub stały. Kursy płynne są kształtowane w całości przez mechanizmy rynkowe (i podlegają przez to rozmaitym zawirowaniom), zaś kursy stałe są ustalane przez państwa. Wyróżniane są jeszcze kursy mieszane, które częściowo kształtuje rynek.

Dodatkowo wskazać można czynniki ekonomiczne, polityczne i psychologiczne, przez które kursy walut kształtują się w danym czasie w określony sposób.

Czynniki ekonomiczne to głównie popyt na obce waluty i ich podaż na rynku krajowym, stopień zróżnicowania stóp procentowych oraz stóp inflacji na rynkach krajowym i obcym, poziom reglamentacji waluty, a także wcześniej wskazana polityka walutowa danego państwa. Nie mniej istotny jest poziom rozwoju krajowej gospodarki oraz gospodarek partnerów.

Ważne – szczególnie w przypadku amerykańskiego dolara – są czynniki polityczne, sytuacja międzynarodowa oraz międzypaństwowe napięcia. Wszelkie zmiany – prezydentów, rządów, prawa związanego z gospodarką państwową – wywołać mogą zamieszanie na rynku walutowym. Podobnie zresztą działają czynniki psychologiczne, które opierają się głównie na oczekiwaniach, jakie rynek międzynarodowy ma wobec stanu gospodarki danego państwa w przyszłości.

Jak walutę kupić taniej?

Są jednak sposoby, by ograniczyć wpływ sytuacji międzynarodowej oraz poziomu rozwoju gospodarczego państwa na własne transakcje walutowe. Otóż: warto porównać np. aktualny kurs dolara, jaki proponują banki, kantory stacjonarne oraz kantor online. Wynikiem powinno być stwierdzenie, że skorzystamy z najatrakcyjniejszego kursu, jeśli wymienimy walutę wirtualnie. Rzeczywiście, specyfika działania kantoru online pozwala mu na narzucenie niższego – nawet o kilkadziesiąt groszy – spreadu (względem pozostałych pośredników w obrocie walutami), co znajduje odzwierciedlenie w niższym kursie walutowym. Takie korzyści odczują wszyscy klienci, niezależnie od częstotliwości dokonywania transakcji oraz wymienianych kwot.

Oprócz tego, że walutę w ten sposób kupimy taniej, to jeszcze szybciej i wygodniej. Kantor online działa przez całą dobę i przez siedem dni w tygodniu, a to oznacza, że transakcji dokonać możemy nawet w środku nocy. W dodatku – nie wychodząc po to z domu czy z pracy. Wystarczy dostęp do sieci i kilka kliknięć, by wymienione pieniądze błyskawicznie pojawiły się na naszym koncie. To proste!

Przeczytaj również: Jak oszczędzać dzięki wymianie walut online?

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki