Eksperci z dziedziny finansów i emerytur alarmują, że w przyszłości ZUS nie będzie dysponował środkami pozwalającymi na wypłatę zadowalających emerytur dla seniorów.

Problemem jest to, że odprowadzane dziś składki emerytalne wynoszą niespełna 20 proc. wynagrodzenia, a na dodatek nie są nigdzie inwestowane, tylko przeznaczane na wypłatę bieżących emerytur. Jeśli nie chcemy zdawać się na pastwę losu, powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć samodzielnie oszczędzać na swoją „jesień życia”. Można w tym celu założyć IKE.

Czym jest IKE?

IKE czyli Indywidualne Konto Emerytalne jest elementem III, dobrowolnego filaru emerytalnego i formą indywidualnego oszczędzania na emeryturę. IKE prowadzi wiele podmiotów na polskim rynku, między innymi:

  • fundusze inwestycyjne - otwarte i specjalistyczne otwarte, m.in. IKE w Union Investment,
  • podmioty prowadzące działalność maklerską, m.in. domy maklerskie i banki;
  • zakłady ubezpieczeń na życie (umowa ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym);
  • banki,
  • dobrowolne fundusze emerytalne.

Warunki oszczędzania w IKE

Po podpisaniu umowy z wybranym podmiotem oferującym Indywidualne Konta Emerytalne, najczęściej trzeba uiścić opłatę za otwarcie rejestru. Pierwsza wpłata na konto jest określana kwotowo, w postaci minimalnej wartości. W ten sam sposób podmiot oferujący i prowadzący IKE może zdefiniować kolejne kwoty wpłat. Niezależnie od tego, na IKE można co roku wpłacić maksymalnie 300 proc. prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Limit ten obowiązuje od 2009 roku, a wcześniej można było wpłacać rocznie (od 2004 do 2008 roku), jedynie 150 proc. prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W 2016 roku limit ten wynosił 12 165 zł.

Korzyścią wynikającą z założenia IKE jest brak konieczności uiszczania podatku od zysków kapitałowych, o ile wypłata środków finansowych zgromadzonych na koncie nastąpi po ukończeniu przez właściciela konta 60. roku życia lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55. roku życia oraz spełnieniu dodatkowego warunku dokonywania wpłat na IKE przez co najmniej 5 lat kalendarzowych. Pieniądze, zgodnie z wolą klienta, będą wypłacane jednorazowo lub w formie ratalnej.

Wcześniejsze zakończenie oszczędzania i wycofanie oszczędności z IKE wiąże się z koniecznością zapłacenia 19 proc. podatku od dochodów kapitałowych, podobnie jak w przypadku oszczędzania na lokatach terminowych w bankach czy na kontach oszczędnościowych.

Środki zgromadzone na IKE podlegają dziedziczeniu. W umowie z instytucją prowadzącą takie konta wskazuje się osoby uprawnione, które mogą wnioskować o wypłatę pieniędzy z IKE po śmierci oszczędzającego. Można wskazać nawet kilka osób w takim trybie. Instytucje oferujące IKE mają obowiązek przekazywania wraz z dokonywaniem transferu oszczędności informacji o wszystkich operacjach na IKE, które miały miejsce w danym okresie.

Dla kogo IKE?

Indywidualne Konto Emerytalne może być założone wyłącznie przez osobę fizyczną, która ukończyła 16 rok życia. Jeden oszczędzający gromadzi przy tym oszczędności na jednym IKE, co oznacza, że nie można współdzielić takich kont ze współmałżonkiem czy dzieckiem.

Wszystkie osoby, które chcą oszczędzać na przyszłą emeryturę i mają wolne środki, które mogłyby wpłacać na IKE, powinny rozważyć możliwość jego otwarcia. Zwłaszcza że z tego tytułu będą im przysługiwać korzyści podatkowe.

Inwestycje w IKE cechują się dużą elastycznością w zakresie dokonywania wpłat i w wyznaczaniu ich wysokości, z zachowaniem ustawowego limitu. Ponadto przy posiadaniu IKE można przestać się przejmować jakimikolwiek, niekorzystnymi zmianami w polskim systemie emerytalnym. Własne oszczędności zapewnią nam godne życie na emeryturze.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki