Słyszał o niej każdy potencjalny kredytobiorca, jednak nie każdy klient, który chce uzyskać komercyjny kredyt w banku, wie, czym tak naprawdę jest zdolność kredytowa. Dla klientów mogą być istotne czynniki, które wpływają na zdolność klienta do uzyskania i spłacania zobowiązań finansowych.

Głównym i najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy wnioskowaniu przez klienta o kredyt jest wysokość jego dochodów. To właśnie ona decyduje, czy po odliczeniu comiesięcznych zobowiązań klient uzyska nadwyżkę finansową, która pozwoli na regularne spłacanie kredytu. Przedkładając dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia warto również pokazać w banku dochody osiągane nie tylko z pracy na etacie.

Bezpośrednio z wysokością dochodów związana jest forma zatrudnienia. Oczywiście dla banków najbardziej wiarygodnym klientem jest klient zatrudniony na podstawie umowy o pracę, jednak także klienci, którzy zatrudnieni są na podstawie umów cywilno-prawnych mogą uzyskać kredyt. W ich przypadku dodatkowe utrudnienie polega na udowodnieniu regularności wynagrodzenia i jego wysokości.

Zdolność kredytowa wiąże się również z koniecznością sprawdzenia historii kredytowej klienta w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie sprawdzana jest regularność spłaty dotychczasowych zobowiązań.

Duży wpływ na zdolność do zaciągnięcia kredytu ma także majątek kredytobiorcy, jego wiek oraz sytuacja rodzinna. Co banki zaliczają do majątku kredytobiorcy? Są to zarówno posiadane nieruchomości, aktywa rzeczowe jak np. samochód, ale również oszczędności. Wysokość majątku wpływa na poprawienie zdolności kredytowej. Banki chętniej udzielają kredytów hipotecznych osobom młodszym oraz małżeństwom, w których obydwoje małżonkowie pracują zawodowo. W tym przypadku istotne jest także to, czy wnioskodawcy posiadają dzieci, bowiem dzieci mają także wpływ na wysokość dochodu na osobę w rodzinie.

Wnioskując o najtańsze kredyty hipoteczne warto także pamiętać o ustaleniach KNF, które określają parametry ofert banków. I tak kredyt hipoteczny nie może być udzielony na okres dłuższy niż 35 lat, a sam kredytobiorca musi wykazać, że posiada wkład własny w wysokości co najmniej 10%.

Brak odpowiedniej zdolności kredytowej oznacza dla klienta odmowę przyznania kredytu, dlatego warto poprawić własną zdolność kredytową choćby poprzez zwiększenie posiadanego majątku.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki