Jesteśmy narażeni na smog, gdy w powietrzu znajduje się dużo zanieczyszczeń, a warunki atmosferyczne dodatkowo poprawiają ich skoncentrowanie (sprzyja temu np. mgła). Smog może mieć różne rodzaje, ale jego skład jest podobny – znajdują się w nim głównie tlenki azotu, węgla czy tlenek siarki.

Niestety, wdychanie tak zanieczyszczonego powietrza nie jest obojętne dla naszego organizmu.

Jak szkodzi nam smog

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo zanieczyszczone powietrze wdychamy, a nawet jeśli usłyszymy ostrzeżenie o zbyt dużym stężeniu smogu, to zazwyczaj ignorujemy je. Przez to do naszych organizmów może dostać się wiele szkodliwych substancji, które negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu. Wśród tych substancji znajduje się m.in.:

  • dwutlenek siarki (SO2) – działa zwężająco na drogi oddechowe (dotyczy to zwłaszcza osób chorych na astmę i małych dzieci);
  • pył zawieszony (PM10, PM 2,5) – podnosi ciśnienie krwi, może uszkadzać płuca, zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca, potrafi przenikać do organizmu płodu i w nim wyrządzać szkody, również działa zwężająco na drogi oddechowe;
  • tlenek węgla (CO) – zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca, może wywoływać niedotlenienie serca, mózgu oraz innych narządów;
  • lotne zanieczyszczenia organiczne (WWA) – często podrażniają skórę i oczy, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka;
  • tlenki azotu (NOx) – działają zwężająco na drogi oddechowe, a do tego mogą wywołać zaburzenia rozwoju u dzieci.

 

Lekarze i uczeni potwierdzają, że jakość codziennie wdychanego powietrza może zaważyć na naszym zdrowiu. Najgroźniejsze są najmniejsze cząsteczki pyłu, ponieważ potrafią wnikać bardzo głęboko, do pęcherzyków płucnych lub do krwi i stamtąd przedostawać się do innych narządów.

 

Jak się chronić przed smogiem

Najlepszą ochroną przed smogiem jest oczywiście niewychodzenie na zewnątrz w dniach, kiedy jego natężenie jest zbyt wysokie. To jednak nie zawsze jest możliwe. Innym, coraz bardziej popularnym sposobem ochrony jest półmaska jednorazowa. Jest wygodna w użytkowaniu i zapewnia optymalną ochronę dróg oddechowych. Maska filtruje wdychane powietrze i sprawia, że groźne zanieczyszczenia nie przenikają do płuc. Wbrew pozorom, takie maski są wygodne, reagują na ruch ust (dzięki czemu można swobodnie rozmawiać) i są dostępne w wielu miejscach.

Aby nieco załagodzić negatywne skutki wdychania smogu, do swojej diety powinno się wdrożyć składniki bogate w kwasy omega-3, witaminę C i E, a także kurkuminę.

 

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki