Chcąc uniknąć niespodzianek związanych z eksploatacją podłóg drewnianych, należy już na etapie wyboru rozważyć kilka aspektów jej użytkowania.

Uzyskana wiedza pozwoli nam dokonać najwłaściwszego wyboru adekwatnego do naszej rodziny, naszych upodobań oraz naszych wnętrz.

Podłoga jasna czy ciemna

Wybór podłogi jest ważny, chociażby z tego powodu, że nie zmieniamy jej zbyt często. Ponadto jest ona punktem wyjścia, na którym opiera się kolorystyka całego wnętrza. To do podłogi dobieramy pozostałe elementy, jak schody, meble czy drzwi. Przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy, więc rozważyć wątpliwość czy odpowiedniejsza będzie podłoga jasna czy ciemna?

 

Wady i zalety ciemnej podłogi
Ciemna podłoga drewniana doda pomieszczeniom ciepła jednocześnie pomniejszając je optycznie. Z tego powodu prezentują się one najlepiej w dużych pomieszczeniach, takich jak biura, salony, powierzchnie handlowe.. Na ciemnych podłogach o wiele bardziej widoczny jest również kurz czy uszkodzenia w posadzce. Możemy jednak zdecydować się na ciemne stylowe podłogi postarzane, które w harmonii ze swoją naturą będą zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu.


Wady i zalety jasnej podłogi
Z pewnością jasna podłoga jest rozwiązaniem bezpieczniejszym niż ciemna - prawdopodobieństwo tego, że będzie źle wyglądać, jest niewielkie - pasuje praktycznie do każdego stylu wnętrza. Zastosowana w małych i ciemnych pomieszczeniach nada im lekkości i sprawi, że wnętrze będzie wydawać się większe i przestronniejsze.


Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja, co do doboru kolorystyki wnętrza, należy pamiętać, że deski ułożone prostopadle do kąta padania promieni światła będą się wydawać jaśniejsze, a te ułożone równolegle - ciemniejsze. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że przy równoległym ułożeniu desek względem kierunku padania światła połączenia między deskami będą mniej widoczne. 

 

Utrzymanie czystości

Wybierając kolorystykę podłogi, należy wziąć pod uwagę fakt, że ciemna podłoga wymaga częstszego sprzątania. Zdecydowanie bardziej widoczne będą na niej kurz, włosy, paprochy. Jeśli jednak zdecydujemy się na ciemne podłogi postarzane, które imitują naturalną niedoskonałość, utrzymanie ich w czystości będzie zdecydowanie łatwiejsze. Warto zwrócić uwagę na uniwersalność kolorów. Najlepsze pod tym względem są podłogi takie, jak bambus karmelowy, jesion czy parkiet dębowy


Intensywny ruch

Przy wyborze drewnianej podłogi należy pamiętać, że przy większej rodzinie oraz intensywnym natężeniu odwiedzin gości parkiet wyciera się znacznie szybciej. Po kilku latach od ułożenia podłogi będzie należało ją poddać renowacji. Podłogi z drewna litego można cyklinować wielokrotnie natomiast tańsze podłogi gotowe jedynie 2-krotnie ze względu na cienką warstwę drewna szlachetnego (zazwyczaj 6 mm). Należy o tym pamiętać już w momencie zakupu materiału na posadzkę.

Dzieci

Małe dzieci, raczkując, stawiając pierwsze kroki, bawiąc się samochodami, klockami, spędzają bardzo dużo czasu na podłodze. W trakcie dynamicznej zabawy często narażają ją na uszkodzenia. Aby zapobiec drogim naprawom, powinniśmy zdecydować się na deski podłogowe lub parkiet , która będzie nie tylko ładna, ale również wytrzymała - przez co przyjazna najmłodszym domownikom. Dlatego w swoim wyborze należy wziąć pod uwagę posadzki drewniane o wysokiej twardości oraz o niejednolitej barwie.


Domowe zwierzaki

Chcąc uniknąć uszkodzeń podłogi drewnianej przez zwierzęta domowe, powinniśmy zdecydować się na twardą podłogę. Należy również pamiętać o tym, że zwierzęta domowe zostawiają także swoją sierść na parkiecie. Dlatego warto się na to przygotować i zakupić podłogę o podobnym kolorze - np. dąb lub jesion. 

Listwy przypodłogowe

Po zamontowaniu podłogi między ścianą a podłogą pozostaje szczelina dylatacyjna, którą zakrywają listwy podłogowe. Zalecamy zakupić listwy pod kolor ściany lub podłogi - listwy lakierowane MDF lub drewniane w kolorze drewna na podłodze. Dobrze zamontowane cokoły podłogowe dodadzą blasku każdej podłodze i zwieńczą dzieło parkieciarza.


Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki