Prawidłowo wykonana izolacja stropu nad pomieszczeniem niemieszkalnym czy  poddasza użytkowego ma ogromne znaczenie dla późniejszego komfortu życia mieszkańców budynku. Jest nie mniej ważna niż izolacja termiczna ścian.

W zależności od źródła, przez dach może uciekać nawet 30 - 25% ciepła z poniżej położonych pomieszczeń - to oznacza ogromne koszty ponoszone na ogrzewanie bądź wychładzanie domu. Oczywiście nie musi tak być - dobrze i szczelnie wykonana izolacja będzie doskonale spełniać swoją podstawową funkcję, czyli zapewniać komfort cieplny. Z tego względu warto poświęcić chwilę czasu na dobór materiału i wykonanie prac ociepleniowych dokładnie, krok po kroku przy użyciu najlepszych materiałów, bo tylko takie zapewnią nam trwały komfort.

Ocieplamy dach

Poddasze jest szczególnie narażone na niedoskonałości i błędy w trakcie budowy. A każde z nich mogą odpowiadać za spore niewygody w późniejszym użytkowaniu budynku. Prawidłowy układ warstw dobrej jakości, trwałego materiału termoizolacyjnego zapewni również izolację akustyczną i bezpieczeństwo. Zastosowanie i prawidłowy montaż wiatroizolacji oraz paroizolacji zabezpieczy nasz dom przed niechcianą wilgocią w czego efekcie nie będziemy mieli kłopotu z rozwojem grzybów i pleśni, a w ekstremalnym przypadku nawet gniciem niektórych elementów konstrukcji dachu. - Izolacja dachu to zadanie wymagające doświadczenia i użycia najwyższej klasy materiałów. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy montażowej i zaopatrzenie się we wszystkie narzędzia u zaufanego, cieszącego się renomą producenta lub dostawcy - proponuje ekspert Isover.

 

Który materiał najlepszy?


Decydując się na materiał izolujący, warto mieć na uwadze to, że najczęściej trzeba go zainstalować w przestrzenie pomiędzy więźbą dachową. W związku z tym należy się wcześniej upewnić, czy jego sprężystość zapewni dokładne i szczelne wypełnienie, czy płyty będą do siebie przylegały i czy uda się w prosty sposób dotrzeć nawet do najtrudniejszych miejsc. Materiał izolacyjny, który nie spełnia wszystkich tych warunków, może utrudnić pracę lub w ogóle stać się przyczyną niepoprawnie wykonanego ocieplenia. Każda szczelina stanie się mostkiem termicznym, przez który będzie uciekać ciepło. Można się zatem domyślić, że wszelkiego rodzaju sztywne izolacje mogą nie stanowić odpowiedniego rozwiązania. Ciepłe i energooszczędne poddasze zapewni natomiast sprężysty materiał, który wypełni wszystkie przestrzenie i luki, a przy tym trwale zachowa swój kształt i wymiary. Z tego względu sporą popularnością cieszy się np. stosowanie wełny mineralnej szklanej.

 

Izolacja krok po kroku

Aktualna norma prawna dla dachu wymaga zastosowania niewiele ponad 20 cm izolacji o podstawowym współczynniku przewodzenia ciepła na poziomi 0,039 (W/m*K). Standardem zaś jest stosowanie co najmniej 30 cm w układzie dwuwarstwowym np. 150 + 15 cm. Wcześniej wymieniona, często stosowana wełna mineralna zapewnia łatwość układania i możliwość szybkiego docięcia na wymiar.

Pierwszym krokiem jest zmierzenie odległości pomiędzy krokwiami. Przygotowany materiał izolacyjny należy ułożyć na lekki wcisk - ocieplenie musi szczelnie przylegać do siebie, ale nie wypychać wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej – tzw wiatroizolacji.  Należy pamiętać o pozostawieniu drożnej szczeliny wentylacyjnej o wysokości 2 – 4 cm. W następnej kolejności należy ułożyć specjalny ruszt stalowy. To na nim będzie się opierać druga warstwa izolacji. Układa się ją pod krokwiami, między listwami podwieszonego rusztu. W tej warstwie ocieplenia można rozprowadzić np. przewody instalacji elektrycznej. Na koniec montuje się szczelnie paroizolację lub najlepiej tzw. inteligentną paroizolacje o zmiennym oporze dyfuzyjnym.

- Wykonanie izolacji dachu to podstawowa kwestia, działanie, które zapewni komfort późniejszego życia w budynku i zlikwiduje ryzyko ponoszenia ogromnych kosztów za jego ogrzewanie zimą lub chłodzenie latem. Z tego względu należy dołożyć wszelkich starań, aby wszystkie prace zostały wykonane poprawnie przy użyciu dobrych sprawdzonych i trwałych materiałów. Warto w tej kwestii zdać się na doświadczenie ekspertów lub skorzystanie np. z E-Isover - podsumowuje ekspert firmy. 

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki