Dla każdego z nas zdrowie to jeden z najważniejszych aspektów życia. Staramy się na co dzień podejmować działania zwiększające nasz potencjał zdrowotny i poprawić jakość naszej codzienności. Miasto przystąpiło do dwóch programów profilaktycznych realizowanych przez Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski.

Pierwszy z nich to „Programu Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko – Pomorskim”. Program finansowany jest zarówno ze środków Województwa jak i z budżetu miasta. Program przeznaczony jest dla 100 mieszkańców miasta, a realizowany będzie w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rypinie. Osoby, które są zainteresowane  programem wszystkie konieczne informacje pozyskają na stronie   Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz na stronie miasta  w zakładce „zdrowie” http://www.brodnica.miasto.biz/strona-506-Zdrowie.html, w przypadku, gdy ktoś nie ma dostępu do internetu potrzebną pomoc uzyska pod numerem telefonu 56-493-06-32. Warto wiedzieć ,że wirusowe zapalenie wątroby to choroba potocznie nazywana „żółtaczką”. WZW C atakuje po cichu i rozwija się podstępnie. Ponad 700 000 Polaków nie wie, że może być zakażonych, dlatego tak istotne są badania w kierunku wykrycia choroby.
 
I drugi program, „Program Edukacyjno-rozrywkowii na Rzecz Zmniejszenia Częstości Występowania Nadwagi i Otyłości u Dzieci i Młodzieży w Województwie Kujawsko-Pomorskim”  tokilku modułowyy program , rozłożony na 2013- 2014 r.  W założeniach teoretycznych ciężar finansowania  programu rozłożony był na wszystkie szczeble samorządów od województwa po gminę .  Obejmiemy wszystkie chętne dzieci  i młodzież, u których zostanie stwierdzona otyłość (BMI> 30)  lub nadwaga w badaniu lekarskim . Lekarze pediatrzy i pielęgniarki szkolne zostaną przeszkoleni w specjalnym programie – koszty tej edukacji są pokrywane przez województwo – kujawsko-pomorskie ( moduł wojewódzki programu ) . - W module powiatowym przewidziane były szkolenia dla nauczycieli , rodziców i działania medialne – nasz powiat nie przystąpił do programu  - mówi Hanna Osińska z UM. - Do zadań miasta należy natomiast nabór  uczestników , pokrycie  kosztów badań , edukacja dzieci i młodzieży  oraz zorganizowanie zajęć ruchowych  dla dzieci i młodzieży . I z tych zadań nasz samorząd się wywiąże.


Z badań wynika, że w powiecie  brodnickim pod opieką lekarską jest około 288 osób w wieku od 0 d0 18 lat, u których stwierdzono otyłość. Ilu z rodziców, opiekunów lub samych zainteresowanych, mieszkających w Brodnicy zechce uczestniczyć w programie, na dzień dzisiejszy nie możemy odpowiedzieć. Zadeklarowana kwota udziału finansowego  miasta w programie wynosi 10 000 zł . Podobny program, ale dla populacji od 9 do 13 roku życia miasto realizowało w latach 2009- 2011 , rocznie prowadziliśmy nabór dla 20-25 uczestników , w programie do końca  wytrwało corocznie około 10 uczestników . Największym sukcesem poprzednich edycji był  spadek masy ciała u jednego z uczestników o około 30 kilogramów  (9 latek).  Aktualnie urząd czeka  na przesłanie umowy, w której uszczegółowione zostaną zadania.

Źródło: UM Brodnica

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki