Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy zdobyło ponad 3,4 miliona euro, czyli prawie 14 milionów złotych  na realizację ekologicznego projektu. W ramach unijnego programu LIFE+ wykona się wiele, żeby w Drwęcy i jej dopływach były lepsze warunki życia dla różnych gatunków ryb, szczególnie zagrożonych wyginięciem, a turyści mogli korzystać z natury, nie niszcząc środowiska. A wszystko z 97,5% dofinansowaniem w formie dotacji.

Dwa lata temu Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy rozpoczęło przygotowania do stworzenia  projektu w ramach unijnego programu Life+. Gdy projekt powstał, przekonano do niego Marszałków Województw Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego i Warmińsko-Mazurskiego Pana Jacka Protasa oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Podpisane zostały niezbędne porozumienia.

W maju br. w Brukseli projekt zyskał akceptację  Komisji Europejskiej. Teraz już wiadomo – będzie sporo pieniędzy na wykonanie wpisanych do projektu zadań, które streszcza tytuł projektu ”Polepszenie warunków bytowania ryb rzeki Drwęcy i jej dopływów”. Aby dopiąć wszystkie formalności, potrzebne jest jeszcze podpisanie umowy z NFOŚiGW i Komisją Europejską - Planowany koszt całego projektu to ponad 3 miliony 401 tysięcy euro, czyli ok. 13 milionów 606 tysięcy złotych. Najważniejsze jest to, że otrzymujemy dofinansowanie w 97,5% wysokości wszystkich kosztów. Składają się na to pieniądze z Unii (50% środków, tj. ponad 6 milion 803 tysięcy zł). Mamy też dofinansowanie  z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (45% środków, tj. ponad 6 mln 123 tys. zł),  środki z budżetów Marszałków dwu województw (2,5 % środków, tj. ponad 340 tys. zł) i oczywiście pieniądze Stowarzyszenia (2,5 % środków, tj. ponad 340 tys. zł). Nasz projekt służy środowisku, ale  pomoże także w rozwoju turystyki, w promocji regionu,  a w konsekwencji jest szansą na ożywienie gospodarki - mówi Jędrzej Tomella, Prezes Stowarzyszenia Miasta, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy.

„Celem nadrzędnym jest odnowa biologiczna i zachowanie  bioróżnorodności rzeki Drwęcy”- czytamy w projekcie, co między innymi oznacza, że w Drwęcy znów żyć będą mogły m. in. łososie szlachetne, minogi rzeczne, piskorze oraz jesiotry ostronose.

Żeby łososie zasiedliły rzekę, żeby na tarło wracały do Drwęcy, zbuduje się dla nich 3 „przepławki” w Lubiczu Górnym i Lubiczu Dolnym. Dzięki nim zniwelowane będą  różnice poziomów na Drwęcy, które były dla ryb barierą nie do pokonania.

W planie Stowarzyszenia jest także budowa 11 miejsc małej infrastruktury turystycznej. Wybudowane zostaną przystanie, tj.  miejsca gdzie wodniacy będą mogli  odpocząć w dobrych warunkach – bez szkody dla środowiska.  Będą też działania edukacyjne i promocyjne, a więc możliwość wypromowania regionu, a może nawet jego produktu turystycznego.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki