Przez dwa dni Brodnica świeciła na niebiesko dla autyzmu. To działania mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat tego stanu zdrowia.


Obchody II Światowych Dni Świadomości Autyzmu rozpoczęła konferencja w Brodnickim Domu Kultury z udziałem przedstawicieli Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka z Gdańska. W czasie konferencji Małgorzata Wokacz - Zaborowska z Gdańska wygłosiła referat pt.  „Terapia dziecka z autyzmem perspektywy rodzica”, Paulina Przygócka i Karolina Karpińska z Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego „Zaczarowany Ołówek” w Brodnicy przedstawiły „Wykorzystanie różnorodnych systemów motywacji do rozwijania sfer deficytowych u dzieci z autyzmem”. W czasie konferencji głos zabierali także rodzice dzieci z autyzmem.

Diagnoza lekarska – autyzm, czyli złożone zaburzenie ośrodkowego układu nerwowego – często spada na rodziców dziecka jak grom z jasnego nieba. Po pierwszym szoku rodzice starają się znaleźć pomoc i zdobyć wiedzę o autyzmie.

- Wystąpienia rodziców były bardzo wzruszające i pouczające – mówi Joanna Piotrowska, dyrektor Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego „Zaczarowany ołówek”  Brodnicy. – Rodzice opowiadali w jaki sposób poszukiwali pomocy dla swoich dzieci oraz o problemach w codziennej terapii. Coraz więcej osób rozumie jak ważne jest wsparcie i stosowanie nowoczesnych terapii w leczeniu autyzmu.

W czasie brodnickich obchodów Dni Świadomości Autyzmu pod nazwą „Autyzm. Chcemy być sobą” zaplanowano, prócz konferencji, także niebieskie spotkanie na Dużym Rynku w Brodnicy, w czasie którego swoje umiejętności zaprezentowała grupa cyrkowa „Bedekus”. Były zabawy taneczne i zumba, malowanie twarzy i modelowanie balonów. O niebieskie światła postarali się policjanci i strażacy (kolor niebieski jest motywem symbolizującym autyzm). W samo południe w niebo wzbiło się 1000 niebieskich balonów z helem.

{gallery}2017-04-05rynek{/gallery}

Autyzm dziecięcy poddaje się różnym formom leczenia (zwłaszcza oddziaływaniom behawioralnym, edukacyjnym), które mogą istotnie poprawić funkcjonowanie chorych, ale zaburzenie to utrzymuje się do końca życia. Zakres możliwej do osiągnięcia poprawy uzależniony jest m.in. od tego, jak wcześnie zaburzenie zostanie rozpoznane i jak wcześnie dziecko zostanie objęte odpowiednim programem terapeutycznym.

– Dzieci z autyzmem zawsze potrzebują motywacji – mówi Joanna Piotrowska, dyrektor brodnickiej placówki. – Jak jej nie ma to trzeba ją zbudować. Nasze przedszkole realizuje terapię zgodną z zasadami stosowanej analizy zachowania (terapia behawioralna). Taka terapia i spełnienie określonych standardów spowodowało, że otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający rekomendację placówki przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku jako piąta placówka w Polsce.

Organizatorem obchodów było Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne „Zaczarowany Ołówek”, współorganizatorem Brodnicki Dom Kultury. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Brodnicy – Jarosław Radacz.

Tekst i fot. Marek Ewertowski, Extra Brodnica

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki