Zapraszamy na część drugą maratonu z kubańskim reżyserem, Tomasem Gutierrezem Aleą !!

19 lutego, o godzinie 18:00 obejrzymy "LISTY Z PARKU", z 1989 roku (Cartas del parque) oraz "TRUSKAWKI I CZEKOLADĘ", z 1993 roku (Fresa y chocolate).

"LISTY Z PARKU", to urokliwy romans, a przy okazji adaptacja „Miłości w czasach zarazy” Gabriela Garcíi Márqueza, który pomagał zresztą przy napisaniu scenariusza. Opowieść wpisana jest w kubański kontekst, akcenty i role zostały rozłożone inaczej, ale film, tak jak powieść, wieńczy wzruszająca scena połączenia kochanków.

Opis: Rok 1913. Juan darzy uczuciem Marię. Dziewczyna nie jest na jego awanse obojętna. Tyle tylko, że wyznania miłosne adresują do siebie w listach za pośrednictwem pewnego skryby, biegłego w sztuce pisania miłosnej korespondencji. W końcu on sam staje się, chcąc nie chcąc, trzecim elementem tego miłosnego trójkąta…

"TRUSKAWKI I CZEKOLADA", to pierwszy w historii kubańskiej kinematografii film, z otwartym wątkiem gejowskim. Tomás Gutiérrez Alea (1928-1996) wyreżyserował go wspólnie z Juanem Carlosem Tabío. Oprócz tego, że obraz odnosi się się do problemu homoseksualizmu, ukazuje również dramatyczne warunki życia tej mniejszości seksualnej na Kubie, rządzonej przez Fidela Castro. Tym bardziej zaskakuje fakt, że został obsypany nagrodami na Hawańskim Festiwalu Filmowym, w 1993 r.

Rok później, na MFF w Berlinie, otrzymał Nagrodę Specjalną Jury - Srebrnego Niedźwiedzia, a dwa lata później został nominowany do Oscara, w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Mimo tych nagród kubańska telewizja do tej pory nie pokazała "Truskawek i czekolady" szerszej publiczności.

Opis: Hawana, rok 1979. David, heteroseksualny student miejskiego uniwersytetu, poznaje kolegę o imieniu Diego, który jest zadeklarowanym gejem, niezadowolonym z niechętnego stosunku komunistów, w tym Fidela Castro, do mniejszości seksualnych. Rozkochuje go w sobie. Diego jest krytycznie nastawiony również do cenzurowania kultury na Kubie. Inny student, Miguel, który jest homofobem, próbuje przekonać Davida, żeby ten szpiegował Diego. Uważa bowiem, że młody homoseksualista stanowi zagrożenie dla kubańskiego reżimu. Związek Davida i Diego, wzmocniony ich przyjaźnią, przetrwa jednak i tę, i inne ciężkie próby.

Więcej info na fb: https://www.facebook.com/events/1733589403521250/permalink/1741322142747976/

Brodnicki Dom Kultury

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki