Mieliśmy "białe noce" z islandzkim reżyserem BALTASAREM KORMAKUREM, tym razem zapraszamy na retrospektywę filmów T.G. Alei, który wydaje się być najbardziej rozpoznawanym na świecie kubańskim reżyserem.

Alea, to wyjątkowy w tamtym kinie twórca, któremu jakimś cudem udało się zachować przez lata artystyczną niezależność. Jego wznosząca się od lat 60. kariera została na koniec uhonorowana nominacją do Oscara, za jego najwybitniejsze dokonanie, film "Truskawki i czekolada" (który widzowie będziemy mieli okazję obejrzeć).

Oprócz filmowej uczty, czekać będą na Państwa jak zawsze gorąca kawa i herbata z malinami oraz domowe ciasto.

Przegląd podzielony jest na III części, w każdej z nich wyświetlone zostaną dwa filmy.

Zaczynamy 22 stycznia, o godz. 18:00, dwoma filmami: "OSTATNIĄ WIECZERZĄ" i "ROZBITKAMI".

"OSTATNIA WIECZERZA" (La ultima cena), z 1976 roku, to historia właściciela plantacji trzciny cukrowej, który pragnie godnie obejść Wielki Tydzień. Pozując na Chrystusa, zaprasza wybranych dwunastu niewolników na uroczystą wieczerzę. Hrabia jest przy tym przekonany, że myjąc w Wielki Czwartek swoim poddanym nogi i sadzając ich obok siebie przy stole, najlepiej wyraża ewangeliczne wartości wiary. Uczta kończy się pijacką orgią, a Wielki Piątek położy kres wczorajszym ideałom miłosierdzia i pojednania. Plantacja zaś zamieni się w Golgotę...

Film zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, w Sao Paulo, w 1978 r.
Z kolei "ROZBITKOWIE" (Los Sobrevivientes), z 1979 r., to czarna komedia, nad którą unosi się duch filmów Bunuela, ulubionego mistrza Alei. Do rezydencji arystokratycznego rodu docierają niepokojące wieści o nadciągającej rewolucji. To brzmi jak zapowiedź końca świata. Członkowie rodziny postanawiają nie przyjmować hiobowych sygnałów do wiadomości, a przetrzymać zbliżający się kataklizm w dobrze strzeżonej twierdzy. Na razie nic im nie grozi, ale zapasy stopniowo ubywają, a służba wymyka się spod kontroli...

Gutierrez otrzymał za ten film Grand Prix na MFF, w Damaszku, w 1981 r.

KOLEJNE SEANSE 19 lutego i 4 marca, o godz. 18:00. Zobaczymy "LISTY Z PARKU", z 1989 roku (Cartas del parque), wspomniane "TRUSKAWKI I CZEKOLADĘ" (Fresa y chocolate), "GUANTANAMERĘ", z 1995 oraz pełnometrażowy dokument, poświęcony reżyserowi, pt. "TITON, Z HAWANY DO GUANTANAMERY".
W 2008 r. nakręciła go Mirtha Ibarra, ulubiona aktorka, muza, a w końcu żona reżysera. Odkrywa w nim przed widzami szczegóły z życia tej znanej nie tylko w kubańskim świecie filmowym, postaci.

Więcej info na fb DKF "BRODNICA": https://www.facebook.com/events/1733589403521250/


ZAPRASZAMY!

Źródło: BDK

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki