Co mam zrobić w sytuacji, gdy nie stać mnie na pełnomocnika? Mecenas odpowiada...

 

Kilka miesięcy temu mój mąż  wyprowadził się z domu. Od tego czasu nie pomaga w utrzymaniu rodziny.  Zostałam sama z trójką dorastających dzieci. Po opłaceniu wszystkich rachunków, na życie zostaje mi 450 zł na czworo, a czasami jeszcze mniej. Niedawno mąż wniósł pozew rozwodowy. Jestem pewna, że w sądzie sama sobie nie poradzę. Czytałam w „Extra Brodnica”, że kiedyś mają być darmowe porady, ale sprawa jest już na teraz. Co mam zrobić w sytuacji, gdy nie stać mnie na pełnomocnika? - Czytelniczka „Extra Brodnica”.


Z tym pytaniem zwróciliśmy się do mecenasa Pawła Kusztala z Brodnicy, ul. Sądowa 8.


Sąd w takich sprawach sam adwokata z urzędu nie przyzna. Do sądu trzeba złożyć wniosek z taką prośbą. Ponadto wniosek trzeba uzasadnić. Czyli należy dokładnie opisać dlaczego wnioskodawca uważa, że pomoc adwokata w sprawie jest niezbędna, a także musi opisać swoją sytuację materialną. Trzeba wskazać jakimi dysponujemy pieniędzmi i jakie ponosimy niezbędne koszty utrzymania. Do wniosku należy dołączyć dowody potwierdzające to, co w jego uzasadnieniu zostało napisane (zaświadczenia lekarskie, zaświadczenia o zarobkach, rachunki, umowy kredytowe itp.).

Razem z wnioskiem należy przedłożyć sądowi wypełniony i podpisany formularz, czyli  ”Oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania”. Samo wypełnienie formularza nie jest takie skomplikowane jakby się mogło wydawać. Wystarczy wypełnić go zgodnie z prawdą. Pamiętać należy jednak, że jeśli sąd na podstawie okoliczności sprawy, a także oświadczeń strony przeciwnej dojdzie do przekonania, że podane w formularzu lub wniosku o ustanowienie adwokata z urzędu okoliczności na podstawie których adwokat został już przyznany, nie istniały lub przestały istnieć, może cofnąć ustanowienie adwokata z urzędu. Ponadto wskazać należy, że podanie fałszywych informacji naraża wnioskodawcę na grzywnę.
Sąd uwzględni wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu, jeśli uzna, że udział pełnomocnika w konkretnej sprawie jest konieczny.

Jeśli sąd odmówi ustanowienia adwokata z urzędu, to – podobnie jak w przypadku odmowy  zwolnienia od kosztów sądowych – strona może napisać zażalenie do sądu wyższej instancji. Należy to zrobić w przeciągu tygodnia, licząc od daty doręczenia postanowienia sądowego.
W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skorzystać z pomocy adwokata. Najlepiej zrobić to na samym początku sprawy. Trzeba bowiem pamiętać, że sprawy o rozwód są zazwyczaj bardzo skomplikowane i że podczas tych spraw rozstrzygane są niezwykle ważne kwestie takie jak alimenty, władza rodzicielska oraz kontakty rodzica z dziećmi, które często aktualne pozostają przez wiele lat.
Adwokat Paweł Kusztal

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki