Trzydzieści trzy wiejskie i miejsko-wiejskie gminy naszego województwa dostały dodatkowe szanse rozwojowe w oparciu o środki Programu Operacyjnego Ryby. Na inwestycje przedsiębiorstw, przedsięwzięcia infrastrukturalne, ochronę środowiska i rozruszanie sektora usług lokalnych otrzymały łącznie ponad 65 milionów złotych. Kujawsko-Pomorskie jest jednym z czterech regionów w kraju, które przodują w wykorzystaniu tego segmentu unijnego wsparcia.
Finansowany przez Unię Europejską Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” (to pełna nazwa PO Ryby) jest instrumentem wspierania gospodarki rybackiej i związanych z nią środowisk lokalnych. Jego celem jest nie tylko racjonalizacja i poprawa konkurencyjności tego sektora aktywności gospodarczej, ale też podniesienie jakości życia związanych z nim społeczności. Opiera się na organizacji lokalnych grup rybackich (LGR) - obejmujących kilka sąsiadujących ze sobą gmin partnerstw publiczno-biznesowo-społecznych. Struktury te, na zasadzie konsensusu, budują dla swojego obszaru terytorialne strategie rozwojowe. Najlepsze z nich – te, które przygotują strategie i wnioski o dofinansowanie spełniające warunki formalne i merytoryczne – otrzymują środki na ich realizację. LGR-y są w tym systemie tak zwanymi beneficjentami pośrednimi. Ostatecznie, w drodze organizowanych przez nie konkursów o wsparcie, pieniądze trafią do osób, podmiotów gospodarczych oraz gminnych instytucji, realizujących konkretne zawarte w strategiach przedsięwzięcia.

Jako pierwsza z naszego regionu wsparcie – blisko 13 milionów złotych - trzymała rok temu Lokalna Grupa Rybacka Borowiacka Rybka, obejmująca gminy Śliwice, Cekcyn, Gostycyn i Lubiewo w powiecie tucholskim oraz gminę Świekatowo w powiecie świeckim. Obecnie organizuje pierwsze konkursy.

Cztery kolejne partnerstwa znalazły się na liście do dofinansowania, zatwierdzonej 29 lipca przez ministra rolnictwa. Są to:

•    Lokalna Grupa Rybacka Drwęca 8,9 mln złotych,
•    Lokalna Grupa Rybacka Rybak 9,5 mln złotych,
•    Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki 16,2 mln złotych,
•    Lokalna Grupa Rybacka Nasza Krajna i Pałuki 17,9 mln złotych.

4 sierpnia w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiciele partnerstw podpiszą umowy finansowe. Później, w najkrótszym możliwym czasie, rozpiszą konkursy grantowe, do których mogą stanąć osoby trudniące się rybactwem, przedsiębiorcy zajmujący się przetwórstwem rybnym oraz świadczeniem szeroko pojmowanych usług (od obsługi księgowej po gabinety stomatologiczne), samorządy gminne i gminne instytucje. Pula środków może zostać wykorzystana między innymi na budowę infrastruktury turystycznej i ścieżek rowerowych; na inwestycje w ochronę środowiska, ochronę dziedzictwa przyrodniczego oraz popularyzację postaw ekologicznych; na inwestycje biznesowe poprawiające standard życia oraz tworzenie alternatywnych miejsc pracy.

- Podpisywane właśnie umowy dają nam trzecią – ex aequo z województwem lubuskim – pozycję w kraju pod względem liczby aktywnych lokalnych grup rybackich, które skutecznie zabiegają o wsparcie w ramach PO Ryby. Lepsze od nas są w tej konkurencji jedynie nadbałtyckie regiony, Pomorskie i Zachodniopomorskie. To wielki sukces środowisk, którym udało się zintegrować we wspólnym celu.  Cieszę się, że mogliśmy pomóc w ich zorganizowaniu się i przygotowaniu skutecznych aplikacji. Tym bardziej, że pieniądze trafią w rejony o wysokim bezrobociu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.  

Mapka „PO Ryby w Kujawsko-Pomorskiem” tutaj.
Informacja o liczbie mieszkańców rejonów objętych wsparciem PO Ryby tutaj.
Informacja o możliwościach wykorzystania środków z PO Ryby tutaj.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki