W zabytkowych obiektach naszego regionu trwają remonty konserwatorskie i prace budowlane współfinansowane w ramach marszałkowskiego Programu Opieki nad Zabytkami.

Przygotowany i realizowany od 2009 roku przez samorząd województwa Program Opieki nad Zabytkami, to pierwszy dokument wyznaczający kierunki ochrony zabytków w regionie. Uwzględnia nie tylko największe i najbardziej znane obiekty, ale także na przykład wiejskie kościoły, cenne ze względu na swój wiek i unikatowość. W ciągu dwóch pierwszych lat realizacji programu na prace remontowe w zabytkach trafiło już ponad 15,5 miliona złotych dotacji z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dzięki temu udało się zrealizować 176 przedsięwzięć. O ubiegłorocznym programie ochrony zabytków więcej w artykule tutaj.

- Konsekwentnie realizujemy nasz Program Opieki nad Zabytkami. Jego efekty widać już w całym regionie. Wspieramy remonty zabytków nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych miejscowościach, gdzie na ratunek czekają zabytkowe kościoły, dwory i pałace oraz inne bezcenne dla historii Kujaw i Pomorza obiekty. W realizacji tych przedsięwzięć pomagają uruchomione przez samorząd województwa środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ramach tegorocznej edycji programu odbyły się dwa nabory wniosków o dofinansowanie prac renowacyjnych w zabytkach. Zarząd województwa oraz radni sejmiku zdecydowali o przyznaniu wsparcia na realizację przedsięwzięć łącznie w 94 obiektach. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel w sumie ponad 8 milionów złotych. Na tą kwotę złożą się środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – 6,9 miliona złotych oraz z budżetu województwa – 1,2 miliona złotych.

Wśród ukończonych już przedsięwzięć jest rewitalizacja elewacji kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w toruńskim Kaszczorku, a także konserwacja fragmentu elewacji wieży oraz części okien witrażowych kościoła św. Jakuba w Toruniu. Prace renowacyjne trwają między innymi w kościele św. Piotra i Pawła w Wylatowie (powiat mogileński), w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie (powiat bydgoski), budynku synagogi w Fordonie. Wczoraj (27 lipca) marszałek Piotr Całbecki przyglądał się pracom w kościele św. Barbary w Starogrodzie (gmina Chełmno) gdzie konserwacji poddawany jest ołtarz i ambona.

Lista wszystkich dotacji tutaj.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki