W Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim realizowano projekt pod nazwą Dzień.de/Der-Tag.pl.

W ramach projektu zorganizowany został "Dzień Niemiecki" jako impreza mająca promować pozytywne aspekty w stosunkach polsko-niemieckich w przeszłości i obecnie, wzbudzić zainteresowanie zarówno historią, jak i kulturą, obyczajami, językiem i życiem codziennym kraju sąsiada oraz przyczyniać się do łamania uprzedzeń i stereotypów.

Uczniowie-beneficjenci projektu pod kierunkiem nauczycieli-koordynatorów: Karoliny Pasternackiej i Dariusza Maślińskiego przygotowali wystawy tematyczne i fotograficzne "Mój Berlin", wzięli aktywny udział w zorganizowanych szkolnych konkursach na plakat informacyjno-promocyjny "Dnia Niemieckiego" w Zespole Szkół, na prezentację multimedialną do danych zagadnień tematycznych (Bawaria i tereny alpejskie, Berlin - stolica Niemiec, Kino i najsłynniejsi niemieccy aktorzy, Dwa kraje i dwa narody - wspólna - dobra historia), konkursie wiedzy o współczesnych Niemczech oraz konkursie wiedzy o historii Niemiec i stosunkach polsko-niemieckich.

W finale w części oficjalnej odegrano hymny narodowe Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec oraz hymn Zjednoczonej Europy. W dalszej kolejności rozegrano finały szkolnych konkursów wiedzy o współczesnych Niemczech oraz wiedzy o historii Niemiec i stosunkach polsko-niemieckich. Karolina Czachor z klasy 2 LO wykazała się największą
wiedza w konkursie na temat współczesnych Niemiec, zaś Agata Kurkiewicz z klasy 2 T zwyciężyła w konkursie wiedzy o historii Niemiec. Jury w składzie nauczyciele-koordynatorzy oraz Prezydium Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół - Sara Słowik, Łukasz Jenczewski i Magdalena Matuszak oceniło najwyżej plakat informacyjno-promocyjny "Dnia Niemieckiego"
przygotowany przez klasę 1 LO, zaś prezentację multimedialną do tematu "Kino i najsłynniejsi niemieccy aktorzy" którą przygotowała klasa 2 LO. Uczniowie zaprezentowali także społeczności szkolnej scenki kabaretowe, w których przedstawili na wesoło swoje spojrzenie na wspólną historię polsko-niemiecką (scenka "Bitwa pod Grunwaldem") oraz stereotypowy wizerunek współczesnych relacji polsko-niemieckich widziany poprzez pryzmat rywalizacji sportowej (scenka "Turniej Czterech Skoczni").

Klasa 1 T, która była główną grupą docelową projektu, przygotowała także stoiska dla uczniów pozostałych klas, na których można było wskoczyć na chwilę w strój bawarski, dać zamknąć się w przenośne dyby oraz zrobić sobie zdjęcie z katem. Wszyscy chętni mogli wykazać się znajomością niemieckich słówek na określoną, wylosowaną, literę oraz skorzystać ze stoiska, na którym mogli wymalować sobie barwy narodowe dowolnego kraju Unii Europejskiej. Oprawę muzyczną stanowiły utwory niemieckich wykonawców i zespołów m.in. Die Toten Hosen i Scorpions. W dekoracjach nie zabrakło tak symboli narodowych Polski, jak i Niemiec oraz Unii Europejskiej. Dla zwycięzców konkursów przygotowano nagrody książkowe i gadżety, dla klasy 1
T za aktywny udział w projekcie koszulki w barwach narodowych Polski i Niemiec, dla wszystkich zaś słodki poczęstunek i napoje chłodzące.

Projekt współfinansowała Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży. Szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 2800 zł. na realizację przedsięwzięcia. Instytucja ta została powołana przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku wraz z "Traktatem o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy". Jej głównym zadaniem jest wspieranie wzajemnego poznania, zrozumienia oraz współpracy młodych ludzi z Polski i Niemiec. Patronat honorowy nad imprezą objęła pani Barbara Bober - dyrektor Zespołu Szkół.

Tekst. Dariusz Maśliński

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki