Pod honorowym patronatem marszałka województwa 12 stycznia w Wysokim Brodnie w gminie Zbiczno odbyła się konferencja pod hasłem „Powrót jesiotra ostronosego na Pojezierze Brodnickie”, połączona z obchodami 25. rocznicy utworzenia Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

 

Podczas spotkania przedstawione zostały zagadnienia dotyczące ekologii jesiotra ostronosego, jego restytucji w naszych wodach oraz historii powstania i rozwoju BPK. Konferencji towarzyszyła okolicznościowa wystawa fotografii prezentujących florę i faunę pierwszego w ówczesnym województwie toruńskim parku krajobrazowego.

Jesiotr ostronosy (Acipenser oxyrinchus) to gatunek ryb, który w przeszłości występował w rzekach regionu Kujaw i Pomorza. Niestety, od kilkudziesięciu lat, wskutek zanieczyszczenia rzek, rozwoju zabudowy hydrotechnicznej oraz nadmiernych połowów, ta okazała ryba nie jest spotykana w wodach naszego kraju. W celu odtworzenia stabilnej populacji jesiotra, od 1998 roku prowadzone są działania dotyczące restytucji jesiotra w naszych wodach. W tym celu w sierpniu 2009 r. oddano do użytku nowe obiekty Ośrodka Zarybieniowego w Grzmięcy, w którym jest prowadzony wylęg narybku i jego wstępny odchów przed późniejszym wsiedleniem do rzek. Ośrodek znajduje się na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego i jest administrowany przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu.

Uczestnicy konferencji - wśród których byli obecni przedstawiciele parków krajobrazowych z naszego regionu, naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz przedstawiciele urzędów i instytucji zaangażowanych w odtwarzanie populacji jesiotra - wyrazili nadzieję, że dotychczasowe zaangażowanie i wysiłek włożone w restytucję jesiotra ostronosego przyniosą oczekiwane efekty, czego pierwszym symptomem mogą być wsiedlenia narybku jesiotra m. in. do wód Drwęcy.

Dyrektor Brodnickiego Parku Krajobrazowego Marian Tomoń, podziękował gościom za przybycie i życzenia z okazji jubileuszowej rocznicy powstania parku.

Departament Środowiska i Geologii
Urzędu Marszałkowskiego

fot. Departament Środowiska i Geologii

Źródło: Urząd Marszałkowski

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki