Pompy ciepła są niezwykle przydatnym rozwiązaniem w każdym gospodarstwie domowym. Nie dość, że zapewniają nawet kilkakrotnie niższe koszty ogrzewania, to jeszcze są przyjazne dla środowiska – pobierają bowiem energię z otoczenia, np. powietrza, wody czy ziemi.

Generalnie powyższe źródła ciepła nie mogłyby bezpośrednio spełniać tej funkcji, ale właśnie dzięki pompie ciepła możliwe jest pozyskanie energii w sposób ekonomicznie opłacalny.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła stęża otrzymaną energię cieplną po to, by oddać ciepło otoczeniu. Jest to możliwe dzięki jej konstrukcji, która jest zaopatrzona w sprężarkę (przy wykorzystaniu ciepła z ziemi lub wody) lub wymienniki, identycznie jak w chłodnicy samochodowej (w przypadku pompy powietrznej). Aby pompa mogła zadziałać poprawnie, potrzeba wyłącznie prądu. Przeto nie jest konieczne podłączanie do domu instalacji gazowej czy innego źródła paliwa stałego bądź ciekłego. Toteż jest to inwestycja przyjazna przyrodzie, bezpieczna i opłacalna finansowo.
Pompa cieplna, jeśli jest wyposażona w zbiornik, ma za zadanie ogrzewanie wody użytkowej. Należy nadmienić, iż pompę ciepła powinno się dobrać indywidualnie do konkretnych potrzeb danego budynku.

Jak już wspomniano wyżej, pompy czepią energię z różnych żywiołów u też ze względu na nie następuje czołowy, poniższy ich podział.

Powietrzne - pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i transportują to ciepło do powietrza wewnętrznego. Najbardziej popularny, a zarazem najtańszy typ pompy. Dostarczają ciepło do budynku w odróżnieniu od klimatyzatorów, które wyprowadzają ciepło na zewnątrz chłodząc wnętrze.

Gruntowe - znane również pod określeniem geotermalne i zwykle mające większą efektywność niż powietrzne pompy ciepła, bowiem pobierają ciepło z gruntu lub wód podziemnych, które odznaczają się względnie stałą temperaturą przez cały rok poniżej głębokości około 9 metrów. Skutkuje to niższą różnicą temperatur, co prowadzi do większej efektywności.

Wodne – wykorzystują wodę płynącą jako źródło ciepła; dzielą się jeszcze na elektryczne, olejowe i gazowe.



Artykuł powstał we współpracy z firmą Polska Ekologia oferującą różnego rodzaju pompy ciepła.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki