Często przemierzają wiele kilometrów by móc dostarczyć zamówione przez Internet zakupy. Załadowani paczkami gnają ulicami w celu dostarczenia przesyłki na czas. O kim mowa? O kurierach, których praca tylko pozornie może wydawać się nudna.

Kurierzy to nic innego jak uwspółcześniony listonosz dalekiego zasięgu. Ich zawód dość mocno rozwinął się w momencie, gdy ludzie masowo zaczęli zamawiać przez Internet różne rzeczy. Dziś kurier jest w stanie przewieźć niemalże wszystko, poczynając od ubrań, kończąc na sprzęcie RTV lub AGD. Jak wygląda praca na stanowisku kuriera i czy jest ona opłacalna?

 

Wymagania

Aby zostać kurierem w jednej z firm specjalizujących się dostarczaniem przesyłek, należy oczywiście posiadać prawo jazdy. Wyjątkiem jest praca dostawcy poruszającego się rowerem. W przypadku tradycyjnego kuriera kierującego busem, należy posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdów kategorii C+E. W niemal wszystkich przypadkach kurierzy nie są zatrudnieni na etacie. Muszą oni posiadać własny samochód oraz zarejestrować własną działalność gospodarczą, a odpowiednia firma nawiązuje z nimi współpracę. Ofert dla osób chcących zostać kurierami należy szukać na stronach internetowych dostawców oraz na portalach zawierających aktualne ogłoszenia z pracą, np.: http://praca.money.pl .

 

Typowy dzień pracy

Kurier rozpoczyna pracę z samego rana wizytą w magazynie, gdzie odbiera paczki gotowe do dostarczenia. Zwykle w okolicach godziny 9:00 zaczyna się dowóz przesyłek pod odpowiednie adresy. Wcześniej kurier ustala trasę, jaką będzie musiał przebyć przez cały dzień. Robi to tak, by droga do klientów była jak najbardziej ekonomiczna. Przekleństwem w pracy kuriera jest zużywane paliwo, o którego stan w baku należy zadbać w szczególny sposób. Dzień pracy teoretycznie kończy się w okolicach godziny 17:00, ale dość często przeciąga się do godziny 20-21. Przez cały dzień kurier dostarcza nawet 60 paczek. Ich ilość ustalana jest przez samego dostawcę lub firmę, pod której banderą działa dany pracownik.

 

Zarobki

Mówi się, że złote czasy dla kurierów minęły wraz z rozrostem konkurencji. Nadal interes ten może być całkiem nieźle dochodowy. Jeśli umiejętnie zarządzi się czasem swojej pracy, mądrze zaplanuje trasę i ilość przesyłek do rozwiezienia, to w ciągu miesiąca kurier jest w stanie zarobić ok. 3000 zł. Im więcej przesyłek zostanie dostarczonych, tym wypłata będzie większa. Wszystko zależy od umiejętnego rozporządzenia swojego czasu pracy.

 

Obowiązki kuriera

Kurier nie tylko ma za zadanie dostarczyć paczkę pod odpowiedni adres. Dba też o to, by ta w trakcie dowozu nie uległa jakimkolwiek zniszczeniom. Oprócz tego w ostatnich latach do obowiązków kuriera dołączono dostarczanie umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych lub bankowych. Jest on więc swego rodzaju pośrednikiem firmy, u której klient zdecydował się na zakup jakiejś usługi. Kurierzy nierzadko pobierają liczne opłaty pobraniowe, więc uważnie muszą pilnować pieniędzy wręczonych im przez adresatów dostarczanych paczek.

 

Czy warto?

Na to pytanie każdy odpowiedzieć musi sobie sam. Praca ta na pewno wymaga doskonałej organizacji oraz umiejętności logistycznych. Odpowiedni plan pozwoli kurierowi osiągnąć naprawdę całkiem niezłe zarobki. W tym fachu dobrze będą czuć się osoby, które dobrze jeżdżą samochodem i lubią być w ciągłym ruchu.

 

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki