Program Mieszkanie dla Młodych przebuduje portfele hipoteczne banków – tak jeszcze rok temu oceniali to bankowcy. Dziś wiadomo już, że rządowy program dopłat do kredytów niewiele zmienił, a instytucje finansowe nie radzą sobie z nierzetelnymi klientami.

Mieszkanie dla Młodych nie jest lekarstwem na zagrożone hipoteki w portfelach banków

Nie pomogły rekomendacje KNF'u, ani Mieszkanie dla Młodych

Z najnowszego raportu AMRON – SARFiN wynika, że blisko połowa wszystkich kredytów mieszkaniowych to te o podwyższonym ryzyku, tj. z niskim wkładem własnym. Problem jest o tyle poważny, że w odwróceniu tych proporcji nie pomógł program Mieszkanie dla Młodych (źródło: www.ehipoteka.com.pl), ani koleje rekomendacje wprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem 2013 był ostatnim rokiem, w którym Polacy mogli składać wnioski do banków o udzielenie finansowania na 100% kosztów zakupu domu lub mieszkania.

Od początku ubiegłego roku obowiązywał 5-procentowy próg wkładu własnego, a od stycznia 2015r. jest to już 10% i w kolejnych latach proces ten będzie postępował (aż do 20% w roku 2017).

Banki liczyły na poprawę szczególnie ze względu na wdrożenie Mieszkania dla Młodych, ale ze względu na trudne do spełnienia warunki systemowe – popularność programu pozostawia nadal wiele do życzenia. Sytuacja ta ma się odwrócić w 2015r., a w to m.in. ze względu na podwyższenie progów dopłat dla rodzin wielodzietnych i zwiększenie dostępności do lokali wpisujących się w definicję nieruchomości zgodnej z MdM (w tym roku Polacy będą mogli starać się także o finansowanie mieszkań, które powstały jako wynik adaptacji już istniejących nieruchomości).

50% wszystkich hipotek zagrożonych?

W raporcie AMRON – SARFiN czytamy, że portfele hipoteczne banków w Polsce składają się w 47% z zadłużenia obarczonego podwyższonym ryzykiem (dotyczy tych osób, które w III kw. 2014r. wniosły wkład własny o wartości mniejszej niż 20% kosztów zakupu nieruchomości mieszkalnej).

Prawdopodobnie ten sam współczynnik za IV kw. 2014r. będzie jeszcze wyższy, o czym będziemy mieli okazję przekonać się już niebawem.

W listopadzie i grudniu banki odnotowują zwiększone zainteresowanie hipotekami ze względu na podwyższony limit wkładu władnego w kolejnym roku kalendarzowym. Analogiczną sytuację mogliśmy zaobserwować na koniec 2013r. kiedy Polacy ruszyli do banków po kredyty mieszkaniowe o wartości 100%.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki