Korzystanie z opcji świadczenia przedemerytalnego zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Ma to niewątpliwie związek ze stałym podwyższaniem kwoty otrzymywanej przez pobierających to świadczenie. Warto dowiedzieć się, kto i kiedy może ubiegać się o taką należność oraz jakie warunki musi spełnić, by ją otrzymać.

Dla kogo?

Opcja świadczeń przedemerytalnych przeznaczona jest dla osób, które straciły zatrudnienie z winy zakładu pracy (np. bankructwo, upadłość). Nie ma możliwości otrzymania bonifikaty przedemerytalnej, jeśli sami zrezygnowaliśmy z pracy lub zostaliśmy z niej dyscyplinarnie wydaleni. Oprócz tego w dniu utracenia stanowiska osoba ta powinna mieć ukończone 56 lat w przypadku kobiet i 61 lat w przypadku mężczyzn. Możliwe jest otrzymanie świadczenia w wieku kolejno 55 i 60 lat, ale wówczas okresy składkowe i nieskładkowe muszą wynosić kolejno 30 i 35 lat. Tradycyjne okresy składkowe i nieskładkowe muszą równać się 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

 

Inne konieczne warunki

Aby móc ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, dana osoba powinna być zatrudniona w firmie, która ogłosiła upadłość, nie krócej niż przez 6 miesięcy przed jej likwidacją. Koniecznym warunkiem jest również zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny i pobieranie przez okres 6 miesięcy zasiłku. Po tym okresie Powiatowy Urząd Pracy na naszą prośbę wyda specjalne zaświadczenie, a my w ciągu kolejnych 30 dni powinniśmy donieść do ZUS-u wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Ważne jest, że przez czas przebywania na tzw. bezrobociu, nie wolno odrzucić (bez podania uzasadnionej przyczyny) jakiejkolwiek oferty pracy zarobkowej.

 

Dlaczego warto?

Świadczenie przedemerytalne jest dobrą opcją dla osób, które mogą mieć problemy ze znalezieniem nowego zatrudnienia. Co ciekawe, pobieranie tego świadczenia nie koliduje z podjęciem nowej pracy. Opcja ta jest swojego rodzaju zabezpieczeniem finansowym po utracie pracy w najmniej dogodnym dla pracownika czasie. Statystki wskazują, że osoby po 50. roku życia mają największe problemy ze znalezieniem nowego zajęcia. Kwota świadczenia przedemerytalnego wynosi od 1 marca tego roku 991, 39 zł. Jego ważność wygasa w dzień uzyskania wieku emerytalnego lub dzień przed nabycia prawa do pobierania świadczeń emerytalnych.

 

Co z emeryturą?

Świadczenie przedemerytalne nie zwalnia oczywiście z możliwości pobierania późniejszej emerytury. Wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego wcześniejsze świadczenie przestaje być wypłacane. O tym, ile będzie wynosić emerytura decyduje staż pracy konkretnej osoby. Warto obliczyć orientacyjnie jej miesięczną wysokość za pomocą łatwych narzędzi dostępnych w Internecie. Najwygodniejszym z nich będzie kalkulator emerytalny (dostępny np. tutaj: http://www.money.pl/emerytury/kalkulator/ofe/), który w łatwy i przejrzysty sposób oszacuje wysokość emerytury oraz wskaże, w którym roku zostanie ona wypłacana. Za pomocą kalkulatora emerytalnego możemy również określić bardziej skomplikowane szczegóły, uwzględniając wszystkie zmiany, jakie dokonały się w polskim systemie emerytalnym.

 

 

Artykuł przygotowany przez Money.pl, autor: Wojciech Chentkiewicz

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki