Problemy z zasypianiem ma coraz większa liczba Polaków. O ile jeszcze do niedawna na bezsenność skarżyli się głównie ludzie dorośli, o tyle obecnie pojawia się coraz więcej nastolatków z tym problemem. Jednym z najprostszych sposobów jest podanie tabletki nasennej, niemniej jednak większość specjalistów uważa, że lepiej w pierwszej kolejności skorzystać z domowych sposobów.

Stały tryb życia

W dzisiejszym świecie bardzo trudno jest coś zaplanować. Rzadko udaje nam się określić jakiś ramowy plan dnia. O ile rano budzi nas budzik zazwyczaj o podobnej porze, to wieczorami chodzimy spać bardzo różnie, a to sprawia, że pojawiają się problemy z zasypianiem, a w ich następstwie bezsenność. Dlatego też pierwszym krokiem w kierunku dobrego snu powinno być uregulowanie swojego trybu życia.

Wyciszenie

Każdy rodzic wie, jak ważne są w życiu małych dzieci rytuały. Aby malec mógł spokojnie zasnąć muszą być wykonywane codziennie takie same czynności w tej samej kolejności. Najpierw kolacja, potem kąpiel, bajka i sen – ale wystarczy, że choć jedna z czynności nie zostanie wykonana lub zmieni się ich kolejność, wówczas malec może mieć problem z zaśnięciem. Podobnie działa organizm człowieka dorosłego – też potrzebuje rytuałów do wyciszenia się. W pierwszej kolejności warto zrezygnować z oglądania telewizji czy korzystania z komputera co najmniej godzinę przed zaśnięciem. Światło monitora dodatkowo pobudza organizm, co z pewnością nie pomaga zasnąć. Można również wziąć relaksującą kąpiel, czy przeczytać kilka stron książki. Jeśli takie czynności będą się powtarzały, wówczas organizm sam będzie wiedział kiedy spać.

Wspomagacze snu

Przy problemach z zasypianiem można skorzystać także ze swego rodzaju wspomagaczy takich jak np. szklanka ciepłego mleka, herbata z melisy lub rumianku z miodem lub mleczko pszczele. Szczególnie wartym polecenia środkiem jest ten ostatni (dokładne informacje dotyczące działania mleczka pszczelego można znaleźć na stronie http://www.mleczkopszczele.pl). Mleczko pszczele pomaga w wyciszeniu się i ułatwia zasypianie. Często można usłyszeć twierdzenie, że to „naturalny lek na bezsenność”.

Jeśli mimo ustabilizowanego trybu życia, nadal pojawiają się problemy ze snem i są one uciążliwe, warto wybrać się do lekarza. Może okazać się, że są one objawem chorobowym lub chorobą, która wymaga leczenia farmaceutycznego.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki