Zabiegi laserem przyczyniły się do postępu medycyny i kosmetologii. Bardzo istotne znaczenie mają metody laserowe w okulistyce wspomagając leczenie wad wzroku i zmian degeneracyjnych. Laseroterapia staje się coraz bardziej popularna, zastępując noszenie okularów i szkieł kontaktowych.

Postęp w chirurgii okulistycznej to zbawienie dla osób, które muszą mieć dobry wzrok (np. pilot, żołnierz, zawodowy kierowca) albo po prostu dla osób, które nie lubią nosić okularów bądź soczewek. Na czym polega korekcja laserowa wzroku i czy jest dla każdego? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

W laseroterapii pokładane są wielkie nadzieje. Dzisiejsze metody pozwalają na wyrównanie wady wzroku, pozbywając tym samym pacjenta korekcji okularowej. Dla wielu osób ograniczenia do uprawiania sportu z powodu noszenia okularów, czy też po prostu problem z zaparowanymi szkłami - jest wręcz nie do przyjęcia i tu właśnie chirurgia laserowa wychodzi im na pomoc.

 

Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku polega na formowaniu kształtu rogówki oka przy użyciu promieni lasera. Albowiem to właśnie rogówka odpowiada za poprawną ostrość wzroku. Już od roku 1980 wykonywane są tego rodzaju zabiegi w celu korekcji krótkowzroczności. Niedawno pojawiła się również możliwość korygowania nadwzroczności.

 

Technologia w laseroterapii

W korekcji tej wykorzystuje się laser excimerowy do zmian krzywizny rogówki oka. Wytwarzane przez niego promienie umożliwiają modelowanie powierzchni oka z dokładnością do 0,35 mikrometra. Wymienić można 3 sposoby wykorzystujące mechanizm lasera do korygowania wad wzroku: LASEK, LASIK i PRK.

Ostatnia metoda jest najstarsza i rzadko kiedy wykorzystywana obecnych czasach. Polega na mechanicznym pozbyciu się nabłonka rogówki, a następnie użyciu lasera.

Obecnie najczęściej wykorzystuje się dwie wcześniej wspomniane metody - LASIK I LASEK.

 

W metodzie LASIK wykonuje się nacięcie rogówki i utworzenie kształtu płatka, który po odsłonięciu daje możliwość dotarcia promieniom lasera do głębszych warstw rogówki. Wycięty płatek później stanowi naturalny opatrunek.Technika ta pozwala na korekcję wad od +4 do -13 dioptrii. Główną zaletą tego zabiegu jest umożliwienie wykonania zabiegu w obu oczach.

Kiedy nie można przeprowadzić zabiegu techniką LASIK, stosuje się LASEK. Polega ona na przecięciu części rogówki na kształt płatka, który się lekko odchyla podczas zastosowania lasera. Po zabiegu na kilka dni (do tygodnia czasu) zakłada się pacjentowi soczewkę kontaktową, która pomaga w regeneracji i złuszczaniu nabłonka. Tą technikę stosuje się dla wad wzroku od -10 do +6

 

Zabieg laserem

Obie metody przeprowadzane są w warunkach ambulatoryjnych. Laserowa korekcja wzroku przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesna, zabieg trwa ok. 15-20 minut. Po zabiegu można wrócić do domu.

Niestety chirurgia laserowa nie jest dla każdego. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest wiek poniżej 21 roku życia, pogarszająca się wada wzroku, niektóre zapalenia oczu, ciąża, karmienie piersią, cukrzyca.

W Polce powstaje coraz więcej palcówek, w których można się poddać zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Korzyści jakie przynosi laseroterapia, powoduje, że rośnie liczba zainteresowanych tego typu zabiegami a tym samym powstaje coraz więcej ośrodków okulistycznych wykonujących takie usługi.

Powyższy artykuł jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza okulisty, który podejmie ostateczną decyzję o wykonaniu zabiegu. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze wzrokiem należy niezwłocznie skonsultować się z okulistą. Polecamy również nasz artykuł o doborze okularów do kształtu głowy, znaleźć można go tutaj.

Artykuł poleca poznański optyk i okulista www.starskioptyk.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki